Uzman vakayı “çok, çok sıra dışı” buluyor

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
On iki yaşındaki Luise öldürüldü: Uzman vakayı “çok, çok sıra dışı” buluyor

Çocuklar çocukları öldürüyor: Kriminal psikolog Rudolf Egg, bu tür şiddet içeren suçların çok nadir olduğunu söylüyor. Hiç böyle bir vaka yaşamamıştı.


Freudenberg: Kimliği belirsiz kişiler, Kuzey Ren-Vestfalya eyalet sınırı yakınında, öldürülen on iki yaşındaki Luise adlı kız çocuğunun bulunduğu yere çiçek koydu.Roberto Pfeil/dp


Suç psikoloğu Rudolf Egg, Kuzey Ren-Vestfalya’daki Freudenberg’den on iki yaşındaki Luise’nin öldürülmesini çok nadir bir istisna olarak sınıflandırdı. Egg (74), Çarşamba günü WDR radyosuna verdiği bir röportajda, kızların çocuklukta öldürmesinin “çok, çok sıra dışı” olduğunu söyledi. Federal ve eyalet hükümetlerinin kriminolojik araştırma soruları için merkezi kurumu olan Wiesbaden’deki Merkezi Kriminoloji Ofisi’nin uzun süredir müdürü, kariyerinde hiç böyle bir vaka yaşamadığını söyledi.


İtiraf eden kızlar (12/13) hayatlarının başındadır. Egg, “Artık tüm yaşamlarını engellemek zorunda değilsiniz,” dedi. “Çok ciddi bir ahlaki suç üstlenmiş olsalar bile.” Wiesbaden’dan kriminolog ve adli psikolog, henüz belirlenmemiş bir zamanda kızların sarsılması gerekeceğini söyledi.


Kriminal psikolog: Eylemin “sonuçları olmalı”Çocuklar söz konusu olduğunda, odak noktası ceza değil, eğitim ve gelişimdir. “Ancak bu, suçun sonuçsuz kaldığı anlamına gelmiyor. Tabii ki, her zamanki gibi işine devam edemezsin,” dedi Egg. “Bunun sonuçları olmalı.”


Artık gençlik daireleri sorumlu. “Örneğin ailelerin çocuk bakımı alma ihtimali var. Ayrıca velayet konusunda da kavga edebilirsiniz,” dedi Egg. Bu hareket aynı zamanda küçük topluluk için büyük bir kesinti anlamına geliyor. Kendinize kızların aynı sınıfa devam edip edemeyeceğini sormanız gerekecek.


14 yaşın altındaki çocuklar çok nadiren şiddet uygulayan suçlular olurlar.14 yaşın altındaki çocuklar, şiddet içeren suçlarda çok nadiren şüpheli olarak kaydedilir. Buna tehlikeli ve ciddi bedensel zarar, cinsel istismar, ölümle sonuçlanan bedensel zarar, adam öldürme ve cinayet dahildir.


2021’de bu alandaki şüpheli çocuk sayısı bir önceki yıla göre arttı (7477’den 7103’e). 2019 yılına kıyasla ise 2021 yılında yüzde on civarında bir düşüş yaşandı.


Berlin'de giderek daha fazla şiddet uygulayan çocuk ve genç - sık sık bıçaklı saldırılar

Berlin’de giderek daha fazla şiddet uygulayan çocuk ve genç – sık sık bıçaklı saldırılar

Sadece 20 yıllık bir zaman diliminde hayata karşı işlenen suçlara bakıldığında, polis suç istatistiklerinden (PKS) de görülebileceği gibi, şüpheli çocuk sayısı her yıl 4 ile 21 arasında gidip gelmektedir. 2021’de hayata karşı suç işlediğinden şüphelenilen 4’ü kız olmak üzere 19 çocuk vardı. Karşılaştırma için: Federal İstatistik Dairesi’ne göre, bu yıl Almanya’da 14 yaşın altındaki yaklaşık 8,5 milyon çocuk yaşıyordu.


Geçenlerde Aşağı Saksonya, Salzgitter’de bir çocuğun karıştığı bir cinayet ortalığı karıştırdı: Haziran 2022’de 14 yaşındaki ve 13 yaşındaki cezai sorumluluğu olmayan bir çocuk 15 yaşındaki bir çocuğu boğdu. 2016 yılında, Bad Schmiedeberg’de (Saksonya-Anhalt) 13 yaşındaki bir çocuk, aynı yaştaki bir çocuğa art arda o kadar şiddetli vurdu ki öldü.


bilgi kutusu resmi
 
Üst