VW, Batı Çin’deki tartışmalı fabrikaya bağlı kaldı

Beykozlu

New member
Ev
Çin
VW, Batı Çin’deki tartışmalı fabrikaya bağlı kaldı

Sincan’daki insan hakları durumu VW için hassas bir konu. Birçoğu Uygur bölgesindeki varlığın yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyor. Sorumlu yönetim kurulu…

ARŞİV – Volkswagen AG’nin Çin Yönetim Kurulu Üyesi Ralf Brandstätter, Çin’in batısındaki tartışmalı fabrikada “insan hakları ihlallerine dair hiçbir kanıt” görmedi.Sina Schuldt/dpa

Pekin/Wolfsburg–Volkswagen Grubu, Çinli yönetim kurulu üyesi Ralf Brandstätter’in Sincan bölgesindeki tartışmalı fabrikaya yaptığı ziyaretten sonra bile siteye bağlı kalmak istiyor. Batı vilayetinde Müslüman Uygurlara yönelik sistematik bir baskı olduğuna dair haberler üzerine yorum yapan yönetici, “Elbette kritik raporları biliyoruz, çok ciddiye alıyoruz” dedi. “Ama bu fabrikada insan hakları ihlallerine dair hiçbir kanıtımız yok – bu benim ziyaretimden sonra değişmedi.”

Brandstätter, yerel fabrikayı incelemek için Şubat ayı ortasında iki günlüğüne Urumqi şehrine gitti. Volkswagen’in Çin patronu “Herhangi bir çelişki bulamadım” dedi. “Bilgilerden ve izlenimlerimden şüphe etmek için hiçbir nedenim yok. Bundan bağımsız olarak, elbette hala daha ileriye bakıyoruz.”

Grubun dış ilişkiler başkanı Thomas Steg, fabrikayı VW tarafından kontrol edilmeyen ortak girişimin bir yan kuruluşunun Çinli ortak SAIC ile birlikte işletmesi nedeniyle yalnızca sınırlı seçenekler olduğunu söyledi: “Kararlar yalnızca karşılıklı anlaşma ile alınabilir – Mevcut sözleşmeler var.Ortağımız SAIC ile ortak girişimlerde temel değerlere ve hukuka saygı duyulması ve korunması gerektiği konusunda hemfikiriz.”

Arabalara olan talebin yüksek olduğu tahmin ediliyor

2012 yılında başlayan Urumçi’deki fabrika projesi ilgi çekiciydi çünkü yapısal olarak zayıf olan bölgede otomobil talebinin yüksek olacağı tahmin ediliyordu. Steg, iklimin zamanla değiştiğini açıkladı – ayrıca Çin hükümetinin özerk Uygur bölgesindeki politikası örneğin bir terör saldırısından sonra değiştiği için. Bazı sivil toplum kuruluşlarına göre Sincan’da yeniden eğitim kampları olduğu söyleniyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin geçen yıl hazırladığı bir rapor, bölgede ciddi ihlallerden söz ediyordu. Steg, “Bu rapordaki bulgudan gerçekten derin endişe duyuyoruz ve onu çok dikkatli bir şekilde inceledik.” Dedi. “Durumu asla görmezden gelmedik veya hafife almadık, ancak Volkswagen Grubu’nun zorla çalıştırmaya veya diğer ayrımcılık biçimlerine müsamaha göstermediğini defalarca açıkça belirttik.”

Diğer eserlerden hiçbir farkı yok mu?

Brandstätter kendi resmini şöyle tarif etti: “Tesis, Çin’deki ortak girişim şirketlerinin diğer tesislerinden farklı değil. Kendini adamış bir ekip tanıdım. Hedeflenen entegrasyon önlemleri aracılığıyla da iyi bir çalışma ortamı sağlanır. Ayrıca, iyi bir işbirliğine açıkça büyük önem veriliyor.” Brandstätter geçen yaz Çin patronu görevini devraldı ve bu yılın başında şunu vurguladı: “Tedarikçilerde veya işe alım görevlilerinde bile zorla çalıştırmaya müsamaha göstermiyoruz.” Düzenli rastgele kontroller var.

Şu anda VW ve SAIC Urumçi’de kendi araçlarını üretmiyor, teknik olarak başka fabrikalardan tedarik edilen araçları devreye alıyor. Brandstätter’e göre 2023 yılına kadar yaklaşık 10.000 adet olacak ve bunlar daha sonra bölgesel bayilere dağıtılacak. Şu anda tesiste yaklaşık 240 çalışan çalışıyor – Corona krizi öncesine göre önemli ölçüde daha az. Yerel bir tedarikçi yapısı olmadığı için, şu anda belirli, bireysel tedarikçilerdeki çalışma koşullarının daha ayrıntılı analizlerine ihtiyaç yoktur.

Brandstätter fabrikayı detaylı bir şekilde gezdiğini söyledi. Ayrıca aralarında Uygurların ve Kazaklar ve Han Çinlileri gibi diğer grupların temsilcilerinin de bulunduğu yedi çalışanla daha uzun bir görüşme yapıldı. Hükümet veya idare temsilcileri yoktu.

Birçok çalışan yıllarca istihdam edilmiştir.

Ürümçi’de çalışanların yüzde 29’u azınlıklara mensup, yüzde 17’si Uygur. “Çeşitli nüfus grupları, üretim, teknik meslekler ve ayrıca yönetim arasında kabaca eşit olarak dağılmıştır.” Ortak SAIC’in verilerine göre, çalışanların dörtte üçü burada sekiz yıl veya daha uzun süredir çalışıyor.

VW iş konseyi, fabrikadaki süreçler üzerinde resmi bir doğrudan eylem eksikliğinin “grubu sorunlarla yüzleşmekten ve kendilerini aktif olarak konumlandırmaktan kurtarmadığını” vurguladı. Genel olarak, Çin’deki insan hakları konusuna büyük bir endişeyle bakılmaktadır. Wolfsburg’daki çalışan temsilcisi, “Sincan hakkında bu konuda dünya toplumunun sahip olduğu gerçekler apaçıktır” dedi. Yönetim, sitenin işlevini tam olarak gerekçelendirmelidir. “Öyleyse Urumqi fabrikasının nasıl bir rol oynadığı ve değerlerimizin fabrika çitlerinin ötesine yayılmasına ne ölçüde yardımcı olduğu daha net olmalı.”

Steg’e göre, orada SAIC ile mevcut sözleşmeler 2030’ların başlarına kadar devam edecek. “Ve SAIC ile yaptığımız görüşmelerden, ortağın fabrikayı sorgulamadığını anlayabiliriz.” Çin, VW ve benzer şekilde bir teknoloji sürücüsü için önemli bir satış pazarı olmaya devam ediyor. Eleştirel sesler dikkate alınıyor: “Takas arıyoruz. Daha fazla bu tür çalışma ve bulgu olursa ortak girişim ortaklarımızı onlarla karşı karşıya getireceğiz.”