Wagner patronu, Bachmut’un doğu kısmının fethini bildirdi

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
Wagner patronu, Bachmut’un doğu kısmının fethini bildirdi

Rus paralı kuvvetleri, Bakhmutka Nehri’nin doğusundaki bölgeyi kontrol ettiğini iddia ediyor. Henüz Ukrayna tarafından bir onay yok.


Bachmut çevresindeki savaşlar. Kendi açıklamalarına göre, Rus paralı asker grubu Wagner, Bakhmut’un tüm doğu bölümünü fethetti.LIBKOS/AP


Kendi açıklamalarına göre, Rus paralı asker grubu Wagner, Bakhmut’un tüm doğu bölümünü fethetti. Wagner’in patronu Yevgeny Prigozhin Çarşamba günü basın servisi tarafından dağıtılan bir ses kaydında, “Bakhmutka Nehri’nin doğusundaki her şey, özel güvenlik şirketi Wagner’in tam kontrolü altındadır” dedi. Ukrayna tarafı bu kısmi geri çekilmeyi henüz doğrulamadı. Bilgiler bağımsız olarak da doğrulanamaz.


Bachmut için verilen mücadele aylardır sürüyor. Orada Rus tarafında faaliyet gösteren Wagner paralı asker grubu bu arada şehri doğudan, kuzeyden ve güneyden kuşattı. Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin Salı akşamı günlük Haber adresinde bir kez daha vurguladığı gibi, Kiev “Bakhmut Kalesi”ni elinde tutmaya devam etmek istiyor.


Ukraynalı askerler, Bakhmut yakınlarındaki cephe hattında bir siperde.


Ukraynalı askerler, Bakhmut yakınlarındaki cephe hattında bir siperde. LIBKOS/APBununla birlikte, bağımsız askeri gözlemcilerden, Bakhmut’un doğu kısmının terk edildiğine dair işaretler olduğuna dair raporlar zaten vardı. Savunmacılar zaten orada sadece daha küçük bir köprübaşı tutuyorlardı. Şehrin içinden geçen Bakhmutka Nehri, artık savunucuların bu yönden gelecek Rus saldırılarını zorlaştırması için doğal bir bariyer görevi görebilir. Bununla birlikte, Ukrayna’nın garnizona erzak sağlamak için batıdaki erişim yollarını güvence altına alması önemini koruyor.


bilgi kutusu resmi
 
Üst