Ye ve dışarı çık! Neden giderek daha fazla sayıda Berlin restoranı zaman aralıkları sunuyor?

Beykozlu

New member
Ev
Berlin
Ye ve dışarı çık! Neden giderek daha fazla sayıda Berlin restoranı zaman aralıkları sunuyor?

Yemekten sonra birkaç içki için kalın, hatta belki gerçekten batırın – bu, tüm restoranlarda hala mümkün değildir. Arkasında ne var?


Manuel Almeida Vergara


05/22/2023 | 22.05.2023 – 17:33 tarihinde güncellendi

Bu kadar çok alan nadirdir: Schöneberg'de 3000 kahvaltı büyük talep görmektedir.


Bu kadar çok alan nadirdir: Schöneberg’de 3000 kahvaltı büyük talep görmektedir.manu becerra


Los Angeles veya New York’ta bile daha uzun süre oturabilirsiniz. Ancak birçok yerde iyi bir yemekten sonra kalkıp bir şeyler içmek için bara gitmek normaldir. Yani sıradaki misafirler için masa bedava; Zaten sadece bir buçuk ila iki saat için rezerve edildi.

Yurtdışındaki çok sayıda restoranda – yalnızca ABD metropollerinde değil, aynı zamanda Londra, Paris, Kopenhag ve Stokholm’de de – standartlaştırılmış prosedürün bir parçası olan şey, Almanya’da hiçbir şekilde norm değildir. Yine de burada konuklarına zaman dilimleri sunan daha fazla restoran var.

Alman Basın Ajansı Ingrid Hartges, “Özellikle enerji, gıda ve personel alanlarında hızla artan maliyetler göz önüne alındığında, şirketlerimiz her zamankinden daha hassas hesaplamalar yapmak ve maliyet durumlarını kontrol altına almanın yollarını bulmak zorunda” dedi. Alman Otel ve Restoranlar Birliği (Dehego) Müdürü.

Birçok gastronomi ve dinlence tesisi de pandemi sırasında zaman pencerelerinin tahsisi konusunda deneyim kazanmayı başardı ve tüm avantajları fark etti. Sistem özellikle pahalı şehirlerdeki yüksek kiralarla karşı karşıya kalan restoranlar için ilginç – Alman Basın Ajansı’na göre New York gibi bazı metropollerde masalar akşamları üç kez bile dağıtılıyor.

Berlin restoranları artık zaman dilimleri de tahsis ediyor


Kantstrasse’deki asil Japon 893 Ryōtei, Mitte’deki Trio ve Schöneberg’deki Frühstück 3000, Berlin örnekleri olarak gösteriliyor. Ryōtei’de, iki saatlik zaman aralıkları, dört veya daha fazla kişilik gruplar için rezervasyon süresinin yarım saat uzatıldığı üçlü gibi çevrimiçi olarak rezerve edilebilir. Modaya uygun kahvaltı 3000’deki gıpta ile bakılan masalardan birini sipariş eden herkes bir e-posta alacak: “Bizimle konaklamanızı saat 1:30 olarak planladık.”

Bir restoran masasında istedikleri kadar oturmaya alışkın olan Almanya’daki konuklar için bu tür gelişmeler pek hoş karşılanmıyor. Dehego’dan Hartges, “Bu kesinlikle Alman rahatlığının sonu değil” diye vurguluyor. “İyi yemek, güler yüzlü hizmet ve kendinizi iyi hissettiren bir atmosfer, sürdürülebilir başarı için belirleyici faktörlerdir.”

Bir restoran işletmecisinin böyle bir modele karar verip vermeyeceği, mağazanın konumuna ve konseptine bağlıdır. “Öyleyse, saat 17:30 ile 20:00 arasında zaman penceresini kullanmayı seven aileler var, diğer misafirler ise 22:00’ı tercih ediyor ve yemekten sonra daha uzun süre birlikte oturmak istiyor.” Zaman pencerelerinin tahsisi her zaman doğrudur.

Alman Basın Ajansı, Bavyera Tüketici Danışma Merkezi’nden Julia Zeller’in şu sözlerinden alıntı yapıyor: “Rezervasyon zaman penceresinin kendisi yasal olarak sakıncalı değildir.” Avukata göre bu, sözde sözleşme özgürlüğü kapsamına giriyor; Hancı bu nedenle “misafirlerin ziyareti için zaman çerçevesini diledikleri gibi belirleyebilir”.

Ancak avukat, “Misafirleri rahatsız etmemek için rezervasyon sırasında bunun net bir şekilde iletilmesi önemlidir. Ayrıca hizmetin de belirtilen zaman penceresine sığması gerekir.” Ve: Yemekten sonra biraz batmak isteyen misafirler için güzel tezgah koltuklarının olması da kesinlikle zarar vermez.
 
Üst