Yehova’nın Şahitlerine ateş açıldı – ölü ve yaralılar

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
Hamburg: Yehova’nın Şahitlerine ateş açıldı – ölü ve yaralılar

Groß Borstel semtindeki bir kilisede çıkan çatışmada çok sayıda kişi öldü. Güvenlik çevrelerine göre polis amok saldırısını üstleniyor


03/09/2023 | 09.03.2023 – 23:59 tarihinde güncellendi


Hamburg’daki konumun görünümü. Jonas Walzberg/dpa


Hamburg’un Groß Borstel semtinde Perşembe akşamı bir kilisede çıkan çatışmada çok sayıda ölü ve yaralı vardı. Olay, saat 21.00 sıralarında Deelböge Caddesi’nde meydana geldi. Polise göre, çatışma bir Yehova’nın Şahitleri etkinliğinde meydana geldi. Güvenlik çevrelerinden edinilen bilgilere göre polis, atışları bir amok eylemi olarak sınıflandırdı.


Akşam geç saatlerde kurbanların sayısına ilişkin resmi bir bilgi verilmedi. Hamburger Morgenpost’a göre en az altı kişi cansız bulundu, yedisi ağır, 17’si hafif yaralı. Bild gazetesinden edinilen bilgiye göre yedi kişi öldü, en az sekiz kişi de yaralandı. Bir polis sözcüsü, “Ölenlerin hepsinde kurşun yarası var” dedi.


Özel polis kuvvetleri Perşembe akşamı Groß Borstel'de.


Özel polis kuvvetleri Perşembe akşamı Groß Borstel’de.Daniel Reinhardt/AFPHamburg polisi: Ölenler arasında failler olabilirPolise göre, kaçak bir fail olduğuna dair bir işaret yok. Bir polis sözcüsü, memurların olay yerine gelmesinin ardından Perşembe akşamı bir el daha ateş edildiğini söyledi. Daha sonra binanın üst katında ölümcül şekilde yaralanmış bir kişi bulundu – failin bu olabileceğine dair göstergeler var. Ama henüz bir kesinlik yok.


Gerçeğin Haberin Detaylarıı hala tamamen belirsizdir. “Şimdiye kadar, suçun nedeni hakkında güvenilir bir bilgi yok. Hamburg polisi Twitter’da “Güvencesiz varsayımları paylaşmamanızı ve/veya dedikodu yaymamanızı rica ediyoruz” diye yazdı.


Şimdiye kadar, suçun nedeni hakkında güvenilir bir bilgi yok.
Güvenli olmayan varsayımları paylaşmamanızı ve/veya dedikodu yaymamanızı rica ediyoruz. #atış #hh0903

— Polis Hamburg (@PolizeiHamburg) 9 Mart 2023

Ayrıca başlangıçta Yehova’nın Şahitlerinin cemaatinde ne tür bir etkinlik düzenlendiği belli değildi. Yehova’nın Şahitlerinin web sitesi, Perşembe akşamı için haftalık iki toplantıdan birini planladı. Edinilen bilgiye göre halk da davetli. Bu nedenle toplantılar Mukaddes Kitapla ve onun öğrettiklerinin hayata nasıl uygulanabileceğiyle ilgilidir. Polise göre, etkinliğe birkaç kişi katıldı: Bir sözcü, “Olay sırasında birkaç kişi binadaydı” dedi.


Polis: Nüfus için artık tehlike yokSuçtan kısa bir süre sonra Hamburg İçişleri Bakanlığı, akşam geç saatlerde tekrar kaldırılan Yehova’nın Şahitlerinin kilisesinin çevresinde resmi bir tehlike uyarısı yayınladı. Bir polis sözcüsü, “Şu anda durum sakinleşti” dedi. Bu nedenle, olay mahalli çevresindeki nüfus için artık herhangi bir tehlike yoktur.


Mavi ışıklı devriye arabaları, akşam saatlerinde olay mahallini kordon altına almıştı. Polisler de hafif makineli tüfeklerle çevrede güvenlik önlemi aldı. Atışların hemen ardından binanın tüm camları parlak bir şekilde aydınlatıldı, havada bir helikopter vardı, çok sayıda ambulans sokaklara park etti.


Ağır koruyucu giysiler içindeki imha ediciler, akşam geç saatlerde Yehova’nın Şahitlerinin binasına girdi. Polise göre prosedür rutindi.


Hamburg’da çekimler: Tschentscher ve Fegebank sarsıldıHamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher şok edici raporlardan bahsetti. “Kurbanların ailelerine en derin taziyelerimi sunuyorum. Acil servisler, faillerin izini sürmek ve Haberin Detaylarıı aydınlatmak için tüm hızıyla çalışıyor.”


Alsterdorf / Groß Borstel’den gelen raporlar şok edici. Kurbanların ailelerine en derin taziyelerimi sunuyorum. Acil servisler, faillerin izini sürmek ve Haberin Detaylarıı netleştirmek için tüm hızıyla çalışıyor. Lütfen talimatları dikkate alınız. @PoliceHamburg. https://t.co/38UcdguLzH

— Peter Tschentscher (@TschenPe) 9 Mart 2023

Hamburg’un ikinci belediye başkanı Katharina Fegebank da kurşunların şokunu yaşadı. Yeşiller siyasetçisi Cuma gecesi Twitter’da “Groß Borstel’de çok sayıda ölü ve yaralının olduğu silahlı saldırı beni şok etti” diye yazdı. “Kurbanların ailelerine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimi sunuyorum. Faillerin izini sürmek ve bu zalimce eylemi aydınlatmak için canla başla çalışan tüm acil servislere teşekkürler.”


Hamburg Başpiskoposluğu Twitter’da şunları yazdı: “Hamburg’da birkaç kişi vahşi bir suçun kurbanı oldu. Hala çok şey net değil. Sarsıldık. Birlikte dua ediyoruz.” “Yaralananların ve hayattan koparılanların yanındayız” diye devam etti.Yehova’nın Şahitleri

Yehova’nın Şahitleri, Mukaddes Kitabı kendilerine göre yorumlayan bir Hıristiyan topluluğudur. Takipçiler, Yehova’ya “her şeye kadir Tanrı ve Yaratıcı” olarak inanırlar ve katı kurallara tabi olmaları gerekir. Yeni bir dünyanın yakın olduğuna ve seçilmiş bir kilise olarak kurtarılacaklarına inanıyorlar.
Sıkı organize grup, 19. yüzyılın sonlarına doğru ABD’de işadamı Charles Taze Russell (1852-1916) tarafından kuruldu ve gönüllü bağışlarla finanse ediliyor. Nazi rejimi altında, dini cemaat yasaklandı ve zulüm gördü.
Yehova’nın Şahitlerinin dünya çapında yaklaşık sekiz milyon üyesi var. “Dünya genel merkezi” New York’tadır. 200.000’den az üyesi olan Alman topluluğu, Avrupa’nın en büyük topluluklarından biridir.
Yehova’nın Şahitlerinin ücretli din adamları yoktur. Hizmetleri “İbadet Salonlarında” yapılır. En önemli yayınları The Watchtower ve Awake!’dir. Yehova’nın Şahitleri dünyanın sonunun yakın olduğuna inanıyor.
Yehova’nın Şahitleri devletten uzaktır. Dini nedenlerle seçimlere katılmıyorlar. Kan nakli gibi aşırı alkol, tütün tüketimi ve Hıristiyan bayram takvimine göre kutlamalar reddedilir.bilgi kutusu resmi
 
Üst